Практична сторінка

Урок мови в четвертому класі.

Тема. Фразеологізми  - окраса  нашої мови.
Мета. Збагатити словник дітей фразеологізмами, познайомити з їх походженням; навчити використовувати їх в своїй мові, розвивати усне мовлення, творчість, фантазію;  виховувати доброзичливе ставлення до відповідей дітей, особисту відповідальність за виконання колективної роботи

Обладнання. Малюнковий план, плакат «небо з зірками», персональні плакати «небо з зірками», малюнки для      тлумачення фразеологізмів, світлофори для індивідуальної роботи, персональні зірочки, словники фразеологізмів, комп’ютерна презентація.

Хід уроку
Організаційний момент.
Сьогодні ми знову будемо знімати зірки з неба. Що означає цей вираз?
( На екрані з’являється  небо з зірками).
Ви за кожну правильну відповідь будете своє небо прикрашати зірками.
І ми дізнаємось, хто сьогодні найбільше  збере зірок і стане переможцем, а також визначимо зоряну команду.( клас розбит на  3 команди).

Девіз уроку: « До зоряних висот».
Які ваші сподівання на сьогоднішньому уроці?
(Діти в групах пишуть свої сподівання на великій зірочці і прикріпляють її на зоряному  небі на дошці).

Вчитель. А я сподіваюсь, що на цьому уроці ви будете уважно і дружно працювати, проявите свою творчість і фантазію, доброзичливе ставлення до друзів, розуміючи,що від кожного з вас буде залежить  робота всієї групи.
( Вчитель записує свої сподівання на сьогоднішньому уроці на зірочці і прикріпляє її на зоряному небі).

Актуалізація знань.
Уважно прослухайте вірш.

Стрілись давніх друзів двоє,
зупинилися обоє.
Як живеш?- спитав один
І почув від друга він:
« Маю дачу і машину,
Збудував котедж для сина,
Ходжу в сауну охоче.
Все купую що захочу.
Часто гості в нас бувають,
І про нас не забувають.
Другий каже:  «Слава Богу!»
На широку живеш ногу!
Вчитель.
Який висновок зробив друг про життя товариша? Якими словами він виразив думку?
( Жити на широку ногу –жити розкішно, багато. Колись  давно багаті люди,
щоб показати свою заможність, носили дуже великі черевики - або довгі, або широкі. Щоб було зручно ходити, у них закладали сіно чи солому. Ось чому
українці кажуть:живу на широку ногу, німці - живу на велику ногу, французи – сіно в черевиках маю.(показати слайд, на якому зображені широкі черевики).
Як називається цей вираз? На якому уроці нещодавно ми з такими виразами
знайомились?
Наша тема сьогоднішнього уроку « Фразеологізми –окраса нашого народу».
А яка мета?
Фразеологізми складаються із словосполучень двох або більше слів, може  бути і речення: « Бабуся надвоє сказала». Вони називають явища, дії,ознаки.
Замість довгої промови можна сказати фразеологізми.
Давайте порівняємо вільні словосполучення і фразеологізми.
Наприклад," широка нога." Можна прикметники  замінити (вузька нога, маленька нога, мамина нога), а у фразеологізмах слово замінювати не можна, інакше воно втратить свій зміст.  Його треба запам’ятати. Це стійкі вирази.
А чому написано – « Фразеологізми - окраса нашої мови?( лаконічні висловлювання роблять мову лаконічною, виразною.)
Тож як назвати вирази «знімати зірки з неба», « досягти зоряних висот»?
(На зоряному небі відкривається  перша  зірочка, на якій зображено перший пункт плану).
 Вивчення нового матеріалу.
Робота в групах.  Кожен  учасник в групі отримує по 2 зірочці, якщо вся група виконає завдання правильно.
Завдання для  першої групи: з сценки « Три загадки» записати фразеологізми і усно пояснити їх значення. Учні показують сценку.

Три загадки
Посварились на перерві хлоп’ята. Один кричить:  «Я тобі покажу, де раки зимують». Другий: « Бач як розійшовся, начебто з шкіри лізе». Тут підбіг до них черговий та почав їх роздіймати. А вони йому: «Все слідкуєш?! Мабуть і спиш з відкритими очима?»  Черговий: «Стійте! Розгадайте свої загадки!»
« Які  такі загадки?- здивувались хлоп’ята і розтиснули кулаки.

Завдання для другої групи.
« Подорож до зоопарку». Скласти фразеологізми і пояснити їх значення.
На слайді малюнки звірів та слова, які треба до них додати.
Заєць +  душа
Лебідь + вірність, пісня
Вовк + апетит
Завдання для третьої групи. Розгадати і записати ребус.
( Пише як курка лапою).

Перевірка завдань в групах.


Вчитель. Багаті поміщики любили поласувати свіжими раками, а взимку їх
ловити було дуже важко: раки ховаються на дні річки. На ловлю раків посилали людей, які зробили якусь провину. Багато часу проходило, ніж наловить покараний раків, промерзне, застудить руки, часто після цього тяжко хворіли. Тому, якщо хочуть когось покарати, говорять: « Я покажу де раки зимують».
Вилазять з шкіри змії. Змії змінюють шкіру через 2-6 тижнів, тому що ростуть і шкіра становиться малою, тому вони дуже стараються її скинути.

Коли людина намагається зробити щось дуже гарно, говорять: «Лізе зі шкіри.»
Риби сплять з відкритими очима. Тому, якщо людина все помічає, говорять
« Спить з відкритими очима».
Завдання групам.  Погрупувати  фразеологічні вирази у синонімічні ряди зі значенням.    
1група – мовчати
2 група –думати
3група –байдикувати
На листках написані фразеологізми : води в рот набрати, байдики бити,
сушити мізки, не братися і за холодну воду, проковтнути язика, ламати голову, тинятися з кутка в куток, тримати язик за зубами.
Перевірка роботи. За правильну роботу діти оцінують себе зірочками, які вони клеять на своє небо.
Фізкультхвилинка.
Показати руками. Ми йдемо на рибалку. Закинули вудки. Ось на гачок упіймалась рибка. Покажіть руками, яку рибу впіймали. Ви всі показали рибу більшу, ніж упіймали. Ось чому й говорять: « Рибалка рибалку бачить здалеку».( тобто люди схожі між собою).
Відкрити третю зірочку.
Вчитель.
Які фразеологізми використовуються в вашій родині? Моя мама, якщо бачила розсипане борошно,  говорила мені: « Видно Акулину, що тісто місила».І я зразу розуміла, що треба працювати охайно.

Творча робота.
Для середнього рівня – переказати один із текстів, вживаючи фразеологізми.
Для високого рівня - скласти оповідання, вживаючи фразеологізми.
Редагування тексту.
Відкриття зірочки.
Домашнє завдання на вибір.
1.Скласти скарбничку фразеологізмів.
2.Зробити ілюстрацію до фразеологізмів.
3.Інсценування фразеологізмів.
Підсумок уроку.
Про що нове ви дізнались? Коли ви будете вживати фразеологізми? Які ви будете вживати? Що вам сподобалось на уроці? Чи здійснились ваші сподівання? Покажіть своє небо. Визначення переможців. Ви сьогодні працювали, не покладаючи рук.

Показати слайд неба, на якому написано побажання « Бажаю вам у  навчанні  досягти сонячних висот».

Комментариев нет:

Отправить комментарий